Cele mai apreciate activități de către preșcolari și elevi au fost întâlnirea cu doamna nutriționist Iulia Margașoiu, prilej pentru o discuție despre alimentația sănătoasă și prevenirea obezității, vizitele la Grădina Botanică „Anastasie Fătu”, invitație pentru explorarea frumuseților naturii, „Parada costumelor eco” în cadrul căreia preșcolarii și elevii din clasele primare au creat costume originale din materiale reciclabile, vizitele la Stația de Tratare a Apei Chirița și la Stația de Epurare a Apelor Uzate, care i-au motivat pe elevi să prețuiască cea mai importantă  resursă, apa, vizita tematică la barajul Ciric III pentru a afla informații despre lacurile artificiale și importanța acestora, drumețiile în localitate, excursia în județul Neamț, confecționarea de produse utile din materiale reciclabile, plantarea de arbori și flori în curtea școlii și a grădinițelor,  precum și activitățile sportive .

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *