În cadrul Proiectului  ACREDITARE ERASMUS+  2023-1-RO01-KA121-SCH-000135260, care se desfășoară la Școala Gimnazială ”Ștefan cel Mare” Dancu în perioada 01.06.2023- 31.08.2024, finanțat cu 29.660  euro de către Comisia Europeană,  a avut loc primul flux al mobilităților cadrelor didactice. 

La cursul de formare ”21st Century Skills for Teachers ” din Barcelona, furnizat de ”Euromentor”,  derulat între13.11.2023 -17.11.2023 au participat  trei cadre didactice:  prof. înv. primar Magda Costache , prof. de sprijin Anca Donise și prof. înv. preșcolar Adriana Crețu.  Alături de profesorii din Croația și Polonia,  colegele noastre s-au implicat în numeroase activități interactive care au avut drept scop dezvoltarea competențelor necesare secolului XXI : gândirea critică, creativitatea, colaborarea și comunicarea. Au lucrat în echipă pentru a exersa metodele: gândirea hexagonală, strategii de gândire vizuală și ”project based learning”, metode ce contribuie la formarea și dezvoltarea competențelor necesare secolului 21.

Au identificat  strategii care dezvoltă creativitatea elevilor și au utilizat instrumente digitale ce susțin procesul de predare-învățare-evaluare; au descoperit și experimentat diferite inovații științifice și artistice ale tehnologiei ce aparțin viitorului umanității, în cadrul expoziției de inteligență artificială, de la ”Centrul de Cultură Contemporană” din Barcelona.

 Profesorii participanți la acest curs de formare vor disemina ceea ce au învățat colegilor prin intermediul atelierelor, workshop-urilor și prin realizarea unor  activități interactive cu elevii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *