Al doilea flux al mobilităților Erasmus+ din cadrul ACREDITĂRII ERASMUS+ 2023-2027 a avut loc între 11-16 martie 2024; doamnele prof. înv. primar Miron Claudia, Bobouțanu Olivia, Vasiliu Ana Maria si domnișoara educatoare Palimariu Sabina de la Școala Gimnaziala „Ștefan cel Mare” Dancu au participat la cursul de formare „Teaching Next Generation Skills-Creating Expert Learners” în Praga.
Dintre temele abordate în cadrul acestui curs : predarea eficientă, strategii digitale oferite de inteligența artificială, instrumentele STEM, sustenabilitate și inovații biomimetice, adaptarea metodelor de învățare pentru a lucra diferențiat cu elevii; au fost abordate și alte subiecte precum PERMA/H și s-au desfășurat activități în cadrul unor ateliere interactive de grup; în cadrul întâlnirii transnaționale de la Universitatea din Praga s-au stabilit conexiuni cu parteneri din Portugalia, Grecia, Spania, Ungaria și Franța. Fiecare echipă a prezentat aspecte caracteristice ale țării, organizației de trimitere și obiceiurile specifice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *